نقش ایمان در زندگی

تاکنون پژوهش های بسیاری در خصوص ارتباط میان ایمان و رضایت از زندگی انجام شده است . نتیجه این پژوهش ها در کشورهای مختلف و حتی در کشورهای غربی ، نشان دهنده این است که بین بالا بودن ایمان ، ورضایت از زندگی ، ارتباط  مستقیم وجود دارد . زندگی هر انسانی ، متناسب با وضعیت اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی او همراه با مشکلاتی است . یکی از نقش هایی که ایمان و اعتقاد در مسیر زندگی دارد ، تأثیر آن در حفظ و افزایش سلامت روانی است .

روستای شمشیر -وبلاگ شمشیر امروز

 

با یک تعریف کلی ، افرادی دارای سلامت روانی هستند که دست کم 2 ویژگی داشته باشند :

 1 – از زندگی خود راضی باشند .

 2 – دیگران از رفتار و اندیشه آنها احساس رضایت کنند .

 همچنین سلامت روانی لازم است دست کم در 3 زمینه مشهود باشد :

 1. شغل فرد.

 2. ارتباطات اجتماعی.

 3. ارتباط با خانواده .

با توجه به نکاتی که در خصوص سلامت روانی ذکر شد ، لازم است اضافه شود که ایمان با توجه به تأثیرات متنوع و گسترده ای که بر ذهن انسان دارد ، می تواند موجب پدید آمدن این صفات شود : صبوری ، احترام به دیگران ، هدف مندی ، پرهیز از خشونت ، حمایت از همسر و فرزندان ، پرهیز از بدگویی و غیبت ، وجدان کاری ، مسئولیت پذیری ، امید به آینده و جلوگیری از افسردگی ، اضطراب و دلهره . مهمترین علت اهمیت ایمان ، این است که فرد با ایمان همواره پروردگار را حامی خود می داند . پروردگاری که نیرومندترین ، مهربان ترین و بخشنده ترین پشتوانه است . افرادی که چین احساسی دارند ، هیچ گاه خود را در بن بست نمی بینند . آنها همیشه امیدوارند و این موجب آرامش آنهاست  . انسان های با ایمان ، نزدیکی خود به خالق هستی را مشروط به رعایت اخلاقیات و حفظ حقوق دیگران می دانند و اعتقاد دارند که برای رسیدن به هدف باید اندیشید ، برنامه ریزی کرد و تلاش نمود . انسان هایی که چنین ویژگی هایی دارند ، همواره محبوب دیگران هستند ؛ جمع شرایط مذکور ، توان و اعتماد به نفسی واقعی به انسان های با ایمان می دهد که بتوانند در مواجهه با مشکلات زندگی با موفقیت عمل کنند . ایمان و اعتقاد ، بزرگترین سرمایه ای است که خداوند به بندگان خود اعطا کرده ، پس  بکوشیم این سرمایه پر ارزش را حفظ کنیم و آن را افزایش دهیم .

برای رسیدن به این هدف ، حتماً به نکات زیر عمل کنید :

1 – با رعایت حقوق دیگران ، خود را به پروردگار نزدیک کنید .

2 – هدف مند باشید و برای رسیدن به آن ، از برنامه ریزی و تلاش غافل نشوید . مطمئن باشید خداوند بهترین حامی شما خواهد بود .

3 – همواره از خداوند کمک بخواهید . او قوی ترین و آگاه ترین دوست شماست .

 

/ 0 نظر / 9 بازدید