جوش صورت و درمان آن

روستای شمشیر شمشیر امروز

جوش صورت یا آکنه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که نوجوانان را گرفتار می کند و متأسفانه درست زمانی به سراغ آنها می آید که بیش از هر وقت دیگر ، نگران زیبایی وضع ظاهر خود هستند. آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوست است که بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می کند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می کند. آکنه در دختران در سنین پایین تری نسبت به پسران بروز می کند ، ولی در پسران معمولاً تظاهرات بسیار شدیدتری دارد. به طور کلی علایم و نشانه های آکنه در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

روستای شمشیر  تصاویر روستای شمشیر

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوست است که بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می کند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می کند. اگر والدین یا اقوام نزدیک شما در دوره ای از زندگی خود دچار نوع شدید آکنه شده باشند به شما توصیه می کنیم که بیشتر مراقب پوست خود باشید، چون در آن صورت احتمال اختلال شدید پوستی  در شما از بقیه بیشتر خواهد بود. آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند. غدد چربی در تمام سطوح پوست شما به غیر از کف پا و دست وجود دارد. اما بیشترین تراکم آنها در صورت، سینه، پشت و شانه هاست.

کار این غدد، ترشح چربی است. چربی تولید شده توسط مجاری چربی به سطح پوست راه یافته و به طور طبیعی روی پوست را می پوشاند. در دوران نوجوانی به علت تغییرات ناگهانی که در سطح هورمون های جنسی رخ می دهد، غدد چربی تحریک می شوند و چربی بیش از حد تولید می کنند. این چربی زیادی ، مجاری انتقال چربی را مسدود می کند و به این ترتیب جوش های سرسیاه تولید می شوند. وقتی که چربی باقیمانده و لایه های مرده پوست نتوانند به بیرون پوست راه یابند، توسط باکتری هایی که به طور طبیعی در غده وجود دارند، عفونی می شوند و جوش های سرسفید را ایجاد می کنند.

چربی که از غدد چربی موجود در پوست ترشح می شود، گاهی منفذ پوست را مسدود می کند و با تاثیر باکتری ها بر روی آن، عفونی شده و باعث ایجاد جوش می شود. گاهی نیز چربی ترشح شده فضای اطراف فولیکول مو را اشغال می کند. در نتیجه مو نمی تواند از پوست خارج شود و باکتری های موجود در پوست داخل منافذ مسدود شده و آن جا ایجاد عفونت و التهاب و جوش های چرکی می کند. در آکنه شدید ممکن است کیست و آبسه هم دیده شود. کیست تورمی بزرگتر، سفت تر و عمیق تر از جوش معمولی است و در اغلب موارد خطرناک است.

بعضی از کیست ها تا زیر سطح پوست انتشار می یابند و پاره می شوند و به این طریق عفونت را در زیر پوست منتشر می کنند. جای این جوش ها معمولاً روی پوست باقی می ماند. آبسه یک ناحیه عفونی متورم ، ملتهب وبسیار دردناک است که حاوی چرک فراوان است.

آیا تغذیه در ایجاد آکنه تأثیری دارد؟

"آیا تغذیه در ایجاد آکنه تأثیری دارد؟" شاید این شایع ترین سؤالی باشد که یک متخصص پوست از بیمار خود می شنود.

"با این همه جوش چرا شکلات می خوری؟" شاید این هم شایع ترین گوشزدی باشد که افراد مبتلا به آکنه از دیگران می شنوند. واقعیت این است که نقش رژیم غذایی در ایجاد یا تشدید آکنه هنوز به اثبات نرسیده است .

گرچه گزارش هایی نیز موجود است که خوردن مداوم غذاهای خیلی چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو ، بادام ، فندق، خرمالو ، موز ، پسته، تخمه، چیپس، پفک، نوشابه ، نارگیل، تخم مرغ  و به تعبیری، همه آنچه که در قنادی و بقالی یافت می شود، در بروز و تشدید آکنه مؤثر است. اگر از دست این جوش ها به ستوه آمده اید، برای احتیاط مواد غذایی بالا را نخورید و به جای آنها، از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید. استفاده از اسفناج، هویج ، شاهی و گوجه فرنگی  را به شما توصیه می کنیم. سعی کنید خوردن چای  و ادویه جات  را بسیار محدود کنید.

برای بهبود آکنه ، به مقدار فراوان میوه و سبزی مصرف کنید و از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده پرهیز کنید.

عامل مهم دیگری که اثر آن در تشدید آکنه به اثبات رسیده، تماس های شغلی است. آکنه در کسانی که به علت شغلشان با روغن های حیوانی و یا معدنی تماس دارند و یا در معرض هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد هستند، با شدت بیشتری بروز می کند. افرادی که شغل های پر  استرس دارند یا این که اصولاً از نظر تیپ شخصیتی مضطرب محسوب می شوند، معمولاً دچار آکنه های شدید می شوند. اگر خود  استرس  عامل این تشدید نباشد، حداقل این است که افراد مضطرب معمولاً بیش از حد صورت خود را دست کاری می کنند و این امر خود باعث تشدید این بیماری می شود.

از دیگر عوامل مؤثر ، استفاده از لوازم آرایشی، اختلال غدد درون ریز، تعریق زیاد ، برخی داروها مانند کورتیزول، هورمون های مردانه، قرص های ضد بارداری، لیتیوم و باربیتورات ها را می توان نام برد.

شاید بتوان گفت که قسمت خیلی ها این طور مقرر شده که در سنین نوجوانی گرفتار این معضل پوستی شوند (منظورم نقش ژنتیک است)

اگر پوستتان چرب  است ، روزی یک بار به آرامی پوست خود را با صابون غیر معطر (ترجیحاً صابون های آنتی باکتریال) بشویید. به این ترتیب که صورت خود را از کف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست نفوذ کند و چربی های تجمع یافته و آلودگی ها را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست می شود و از تجمع آن جلوگیری می کند. علاوه بر این ، ماساژ دادن جریان خون را در پوست بهبود می بخشد.

بعد از ماساژ، صورت خود را با آب گرم بشویید تا چربی آن گرفته شود و بعد بلافاصله مقداری آب سرد به پوست خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. پس از این کار پنبه ای را به گلاب یا آب لیمو آغشته کنید و سطح پوستتان را با آن پاک کنید. اگر پوستتان چرب است ، روزی یک بار به آرامی پوست خود را با صابون غیر معطر (ترجیحاً صابون های آنتی باکتریال) بشویید و پوست خود را ماساژ دهید.

گلاب و آب لیمو  اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون می شوند. اگر پوستتان خیلی چرب است، هفته ای یک بار از ماساژ با سرکه سیب استفاده کنید تا چربی پوست کاهش یابد. برای این کار سرکه سیب را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه پوستتان را بشویید. آسودگی روحی و روانی داشته باشید. خواب خوب و مرتب داشته باشید، به میزان لازم استراحت کنید و از عصبانیت  بپرهیزید.

از مالیدن یا ترکاندن جوش ها خودداری کنید. جوش های چرکی را نباید با فشار خالی کرد. برای خالی کردن آنها دستگاه های مکنده ای وجود دارد که جوش ها را در شرایط کاملاً استریل تخلیه می کند. موهایتان را حداقل دو بار در هفته با شامپو بشویید. اجازه ندهید که موهایتان روی صورت بیاید. حتی در شب و به هنگام خواب موی کثیف و چرب باعث پخش چربی و باکتری ها می شود. تعریق در 15 درصد افراد باعث تشدید آکنه می شود. پس از کار کردن در هوای گرم و مرطوب ، پختن غذا و ورزش، عرقتان را بشویید و در اسرع وقت چربی را از بدن و صورتتان پاک کنید.

برای بهبود آکنه ، سعی کنید آرامش روانی داشته باشید و از مواد آرایشی غیر معتبر و چرب استفاده نکنید.

برای آرایش کردن از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نکنید، زیرا این مواد می توانند فولیکول های مو را مسدود کنند و باعث ایجاد و یا تشدید آکنه شوند. خصوصاً افرادی که پوستی چرب دارند، باید از کرم های مرطوب کننده و حتی ضدآفتاب  استفاده کنند که فاقد چربی باشد. آرایش صورت خود را روزی 2 بار با آب و شیرپاک کن های فاقد چربی و سازگار با پوست پاک کنید.

قبل از استفاده از مارک جدید لوازم آرایشی ، حتماً آن را روی بازوی خود تست کنید تا مطمئن شوید که پوستتان به آن حساسیت ندارد. اشعه ماورای بنفش خورشید، باعث بهبود ضایعات می شود، اما در 10 درصد افراد باعث تشدید علایم می شود.

در زمان قاعدگی حساسیت غدد چربی دختران نسبت به هورمون های جنسی مردانه افزایش می یابد و این باعث افزایش چربی در پوست آنها می شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آکنه، در این زمان باید پوست خود را با صابون بشویید و پس از شست و شو پوستتان را با پنبه ی آغشته به محلول های الکلی موجود در بازار که حاوی آنتی بیوتیک هستند، پاک کنید.

حوله صورتتان را هر روز عوض کنید و همیشه از حوله تمیز و خشک استفاده کنید، زیرا باکتری ها این توانایی را دارند که به سرعت در حوله های مرطوب رشد کنند.  آکنه را نباید یک عارضه جزئی و کم اهمیت تلقی کنید. حتی ملایم ترین انواع آکنه دست کم یک سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است.

از ورزش و پیاده روی غفلت نکنید. اگر هر روز صبح 3 کیلومتر پیاده روی کنید و بعد از آن دوش بگیرید متوجه می شوید که پس از مدت کوتاهی بسیاری از جوش ها برطرف شده و پوستتان بسیار شاداب تر می شود.

آکنه را نباید یک عارضه جزئی و کم اهمیت تلقی کنید، زیرا می تواند فشارهای عصبی فراوانی را برای فرد ایجاد کند. حتی ملایم ترین انواع آکنه دست کم یک سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است. در صورت طولانی شدن مدت آکنه ، فرد اعتماد به نفس  خود را از دست می دهد و تصور بدی از ظاهر خود پیدا می کند. درمان در اغلب موارد مؤثر است، اما نیاز به حوصله و صرف وقت فراوان دارد. در بسیاری از افراد بیماری پس از دوران بلوغ و نوجوانی، خود به خود برطرف می شود.

روستای شمشیر شمشیر امروز

/ 0 نظر / 21 بازدید